BEZELYE VE FAYDALARI

1.BEZELYENİN ÖZELLIKLERI NELERDIR?

Bezelye, ufak yeşil toplar halinde yetişen, kendine has tadı olan ve genelde ilkbahar mevsiminde taze olarak tüketilen bır sebzedir.Bezelye sadece besin olarak tüketilmez aynı zamanda restoranlarda süslemelerde kullanılır. Bezelyenin naif görüntüsü ve otantik tadı dışında sağlığa faydaları vardır.Dunyanın hemen hemen her yerinde yetiştirilebilen bezelye protein, lif ve nişasta açısından zengin bir besindir. Bezelye A, C ve B grubu vitaminlerinin yanı sıra demir, fosfor ve potasyum gibi mineralleri de içinde barındıran besleyici bir sebzedir. Kuru bezelye protein ve nişasta açısından taze bezelyeden daha zengindir. Bununla birlikte, taze bezelyeyi sindirmek daha kolaydır.Bezelye sağlığa olumlu yönde Katkıda bulunan  zengin besin kaynaklarından biridir.
2.BEZELYENİN FAYDALARI NELERDİR?
Bezelye, özellikleri itibari ile sağlığa birçok faydası vardır. Bezelye, sindirim sistemi organlarından başta mide olmak üzere, bağırsak ve diğer organlara oldukça faydalıdır. Cilt sağlığı için kullanılan bezelye, bezelye özlü çil kremlerinde, leke ve çil giderici özelliğinden dolayı kullanılmaktadır.Bezelye tüketimini en çok engelleyen şey, ‘bezelye kılo aldırır mı’ sorusudur. Halbuki, bezelye düşük kalorili ve düşük yağlı gıdalar arasındadır. Bezelye, bu özelliğinden dolayı vejeteryanlar tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Yeşil sebzeler zaten kilo vermeye yardımcı olur, bezelyede kilo vermeyi kolaylaştıran sebzeler arasındadır.Bezelye kolesterolün sağlıklı seviyelerde seyretmesine katkıda bulunur.Demir, manganez, kalsiyum içeren bezelye, sağlıklı iskelet yapısı yanında kemik sağlığına faydalıdır. Bezelye, yüksek lif ve protein içeriğinden dolayı, şeker sindirimi kolaylaştırır.
3. KIMLER BEZELYE TUKETEBILIR?
Bezelye düşük kalorili ve yuksek lifli bır besin olduğu icin diyet yapanlar bezelyeyi rahat bir sekilde tüketebilir. Bezelye mide dostudur ve mide Rahatsızlığı olanlar ıcın bezelye tuketimi olumlu etkileri gösterecektir. Bezelye cilde doğal bır Parlaklık kazandırır ve ciltle ilgili problemleri olanlar icin bezelye tuketimi cilt rahatsızlıklarının önlenmesinde fayda sağlamaktadır.Taze bezelye folik asit bakımından mükemmel kaynak olarak kabul edilir. Folatlar hücre içinde DNA sentezi için gerekli olan B-kompleks vitaminleri içermektedirler. Araştırmalar sonucu, anne adaylarının folat yönünden zengin besinleri yeterli miktarda tükettiklerinde, yeni doğan bebeklerde nöral tüp defektini önlemede yardımcı olacağı düşünülmektedir. Yani bezelye, anne adayları ve yeni doğan bebeklerin sağlığı için faydalıdır. Bezelye sindirim problemleri yaşayanlar Tarafından tüketilmeli ve faydalıdır. Gıdaların kan şekerini yükseltme hızı olan glisemik indeks bezelye de yüksektir.
4.BEZELYEYİ NASIL TÜKETEBİLİRİZ?

Bezelye pek çok yemekte ve çorbalarda kullanılır. Bezelye taneleri taze olarak çok çeşitli yemekleri yapılıp yenildiği gibi kurutularak, dondurularak, konservesi yapılarak ileride tüketmek için saklanabilir. Kuru bezelye protein ve nişasta açısından taze bezelyeden daha zengindir. Bununla birlikte taze bezelyeyi sindirmek daha kolaydır. Taze bezelye olarak tüketildiğinde su oranı yüksek olduğu için önceden bir pişirme tekniği uygulamaya gerek yoktur. Direk pişirilebilir. Kuru bezelye taneleri halinde pişirilecekse yine diğer kurubaklagiller gibi önceden suda bekletilmelidir. Diğer tüm posalı yiyecekler gibi tok tutma derecesi yüksektir. Kuru bezelye tanelerinin öğütülmesiyle bezelye unu elde edilir. Bu un besleyici özelliklerinden dolayı çocuk mamalarına katılır.Bütün bu yararlarının yanında içerdiği besin ögeleri nedeniyle kuvvetli bir besin olan bezelyeyi sindirmekte bazen güçlük çekilebilir. Bu sebeple bezelye tüketilmesi sıklıkla olmamak şartıyla özellikle yaz mevsiminde haftada bir, iki haftada bir şeklinde yapılabilir. Beslenmemiz açısından haftada 2 veya 3 defa baklagillerin tüketilmesi sağlığımız açısından oldukça önemlidir.

5.BEZELYEYİ TÜKETIRKEN NELERE DIKKAT EDELIM?

Bezelye alırken taze olmasina ve mevsiminde olmasina dikkat edelim. Bezelyeyi aldıktan sonra cok fazla dolapta bekletmeyin cunku cok cabuk bozulma özelliği olmasından dolayı, vitamin ve mineral kaybını da en aza indirmek ıcın aldıktan sonra taze bır sekılde yemeye dikkat edelim.Bezelye sadece böbrek ve safra sorunları olan kişilerde bazı küçük sorunlara neden olabilir. Bezelye, vücuttaki sıvılar içerisinde bulunan oksalat içerir ve suyu kristalize ederek bazı komplikasyonlara neden olur.Dolayısıyla böbrek ve safra sorunları olan kişiler bezelye tüketimine kısıtlama getirebilirler.Bezelyenin ürettiği oksalat, kalsiyum emilimini engelleyebilir.  Gıdaların kan şekerini yükseltme hızı olan glisemik indeks bezelyede yüksektir. Bu sebepten Bezelyenin miktarının daha az tutulması ve tek basına degıl sindirimi yavaş olan dıger gıdalar ve düşük glisemik indeksli olanlar ile beraber alımı daha uygundur.Bunun dışında doğal şifa kaynağı olan bezelyeyi aşırıya kaçmamak suretiyle hamilelik dönemi dahil bütün şartlarda tüketmek mümkündür.

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>