ÇOCUKLUK OBEZİTESİ

ÇOCUĞUMUZUN AŞIRI KİLO ALMASINI NASIL ENGELLERİZ?

Çocuklarınızın aşırı kilo almasını engellemenin birinci aşaması, enerji dengesinin değiştirilmesinden geçmektedir. Fazla ve gereksiz enerji alımı azaltılmalı, enerji harcaması fazlalaştırılmalıdır. Nişastalı yemekler, patates, beyaz ekmek, çikolatalı kekler, gofretler, barlar, cipslerin, puding ve burgerlerın hepsi yüksek kalorili ve yüksek glisemik indeksi olan besinlerdir. Süt, yoğurt, sebze ve meyveler, bakliyat ve kepekli bisküviler gibi  hem az kalorili, düşük glisemik indeksli, hem de daha doyurucu ve fazla yemeyi engelleyici besinler çocukların  beslenmesinde mutlaka yer almalıdır. Çocuklarınızın tek tip beslenme alışkanlığı kazanmasına engel olmalı ve sağlıklı atıştırmalıklarla beslenme düzenini planlamalıyız. Çocuklarınızın  Fiziksel aktivite yönünden zengin bir yaşam sürmelerine imkan verip çocuklarınızı fiziksel aktivite yapmaya yönlendirmelisiniz. Çocuklarınızda hızlı kilo alımı oluyorsa kesinlikle hazır, klişeleşmiş ticari bir diyet uygulamamalısınız.Mutlaka doktorunuzdan ve diyetisyeninizden yardım almalısınız.

obb

ÇOCUĞUMUZU OBEZİTEDEN KORUMAK İÇİN NASIL BİR KAHVALTI HAZIRLAMALIYIZ?

Kahvaltı günün en uzun açlığı olan gece açlığını takip etmesi nedeniyle biten enerjinin tekrar alınabilmesini sağlayan en önemli öğündür. Kahvaltı kan şekeri olarak bilinen glikoz için kaynak oluşturduğundan büyük önem taşımaktadır.Glikoz beyin için en önemli enerji kaynağıdır. Çünkü beyin bir enerji deposuna sahip değildir. Çocuklarınızın beyin fonksiyonları için yüksek oranlarda glikoza ihtiyaç duyulmaktadır. Çocuklarınızın uyanır uyanmaz kahvaltı yapması,gereksinim duyulan tüm besinleri karşılayıp güne fiziksel ve psikolojik olarak hazır hale gelmesini sağlamaktadır. Her gün düzenli olarak kahvaltı yapan çocuklar, kahvaltı yapmayanlara oranla daha başarılı ve verimli olmaktadırlar. Kahvaltı alışkanlığına sahip olmayan çocuklarda ise konsantrasyon güçlüğü, yorgunluk ve bitkinlik gibi problemler ortaya çıkmaktadır. Çocuklarımızın her sabah sağlıklı bir kahvaltı yapmaları dengeli kan şekeriyle güne başlamalarını sağlamakta, Bağışıklık sistemini güçlendirmekte, vitamin ve mineral eksiklikleri daha az görülmektedir.Bu konuda yapılan araştırmalar; kahvaltı yapan çocukların problem  çözme gibi konularda daha başarılı olduğunu, kavrama yeteneklerinin daha iyi olduğunu, beslenme bozukluklarından oluşan hastalıklara daha az yakalandıklarını ve kahvaltı yapmayan çocukların kahvaltı yapan çocuklara göre daha şişman olduklarını belirterek kahvaltının önemini bir kez daha ispatlamaktadır. Sabahları işe geç kalma endişesi, kişinin kendini aç hissetmemesi, kahvaltı yaptıklarında midelerinin bulandıklarını hissetmeleri, kahvaltı etmeyerek zayıf kalacaklarını düşünmeleri, çocukların servis zamanının gelmesi kahvaltının atlanma nedenlerinden bazılarıdır. Poğaça tarzı yağ içeriği yüksek besinlerdense, hazırlanabilecek pratik ve besleyici birtakım kahvaltı seçeneği mevcuttur; 3-4 kaşık kahvaltılık gevrek + 1 bardak süt, 1 tam tahıllı ekmekle yapılmış beyaz Peynirli tost  + 1 bardak süt, 1 adet yumurta veya peynir ve yanında bol domates Salatalık + 1-2 dilim tam tahıllı ekmek sağlıklı kahvaltı tercihleri arasındadır.
ÇOCUĞUN AŞIRI KİLO ALMASINA NEDEN OLABİLECEK BESİNLER NELERDİR?

Çocuklarımız, bizim en kıymetli  varlıklarımızdır.Bu nedenle çocuklarımız için  her konuda en iyisini yapmak isteriz.   Eğitimleri ve sağlıkları konusunda elimizden geldiğince dikkatli davranmaya çalışırız. Aynı şekilde çocuklarımıza sağlıklı beslenmeyi öğretmek de ilerideki dönemlere yönelik bir yatırım olacaktır.
Çok şekerli ve yağlı besinler, cips, çikolata fast food ile çok aşırı beslenme, kızartma besinlerin çok tercih edilmesi gazlı içecekler hazır meyve sularının çok tercih edilmesi önlenmelidir. Bu durumda en büyük sorumluluk aileye düşmektedir.

obbb
ÇOCUKLARA NE TÜR SAĞLIKLI ATIŞTIRMALIKLAR VERİLMELİDİR?

Çocuklarımız öğün aralarında acıktıklarında abur cubur yemelerinin önüne geçmek adına çocuklarımıza sağlıklı atıştırmalık alternatifleri sunarak yanlış beslenmelerini engelleyebiliriz.Okula giderken çocuğa mutlaka sağlıklı atıştırmalıklar hazırlanmalıdır. Çocuklarımız kantinde abur cubur yiyeceğine; taze veya kuru meyveler, fındık, ceviz, badem gibi kuruyemişler, kutu yoğurtlar, evde hazırlanmış meyveli yoğurtları yemelidir.Evde tam buğday unundan kekle bir bardak süt iyi bir ara öğündür. Şeker yerine pekmez kullanılarak yapılmış kekler tercih edilmelidir.Hamur Tatlıları yerine Sütlü tatlılar tercih edilmelidir.Havuç, salatalık, biber, domates peynirle veya yoğurtla ara öğün olarak yenebilir.  Büyüme çağındaki çocukların kalsiyuma ihtiyacı vardır ve mutlaka süt ve yoğurttan tüketmelidirler.Sütle yoğurt hem besleyicidir hem de taşınması kolaydır.

obezzzzzzz

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>