ÇOCUKLARDA DİYET ZARARLI MIDIR?

ÇOCUKLARDA DİYET ZARARLI MIDIR?

Çocuklukta başlayan obezite, gelecek yıllarda başta kalp damar hastalıkları, diyabet ve hipertansiyon olmak üzere birçok sağlık sorununa neden oluyor. Bu nedenle bebeklikten başlayarak sağlıklı beslenme alışkanlığının edinilmesi ve hareketli bir yaşam sürme bilincinin çocuklara yerleştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Abur cubur ve fast food beslenme tarzından uzak tutmak ve çocukları sağlıksız besinlerle ödüllendirmek beslenme alışkanlığı kazandığı bu dönemde çok yanlıştır. Sağlıklı ve düzenli beslenme alışkanlığı kazandırmak aileye düşen en önemli görevdir.

HANGİ ÇOCUKLAR İÇİN DİYET PROGRAMI TERCİH EDİLMELİDİR?

Ailesinde obezite problemi olan veya kilonun tetiklediği bir hastalığa sahip olan çocuklara beslenme alışkanlıklarını kazandıkları bu yaşlarda sağlıklı ve düzenli beslenme alışkanlığı kazandırılmalıdır. Çocuk için düzenli bir beslenmesi gelişimi açısından çok önemlidir. Özellikle obezite problemi yaşayan çocuklara kesinlikle sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırılmalıdır. Çocuklarda görülen obezitede genetik,çevresel, aktivite miktarı ve besinsel faktörler etki göstermektedir. Besin tüketim miktarı ve seçimi obeziteyi etkileyen en önemli etkenlerdir.

cocuklard

ÇOCUKLARDA DİYET NASIL YAPILIR?

Her yaş grubundaki çocukların günde en az 2 bardak(400g) kadar süt veya yoğurt tüketmeleri gerekmektedir. Evden okula yemek götürülüyorsa : 2 ince dilim ekmek veya 1 sandviç ekmeği arasına 1 kibrit kutusu beyaz peynir , domates veya salatalık konulabilir. Yanında 1 adet portakal veya mandalina tüketildiğinde öğle öğünü yeterli ve dengeli olacaktır. Çocukların kilo problemi varsa mutlaka bir diyetisyen eşliğinde beslenme alışkanlıkları değiştirilerek , kilo vermesi sağlanmalıdır. Boy uzamasının en hızlı olduğu bu dönemde spor yapmaları da beslenmeleri kadar önemlidir. Kola, gazoz , cips , çikolata, pasta , patates kızartması gibi kalorisi yüksek yiyecek ve içecekleri tüketmemelidirler. Bu abur-cubur diye nitelendirdiğimiz yiyecek ve içecekleri çok seviyorlarsa tüketme sıklığı haftada veya 10 günde bir olacak şekilde ayarlanmalıdır.

ÇOCUKLARDA DİYET LİSTESİ NASIL OLMALIDIR?

Yapılan araştırmalar kahvaltı yapan çocukların daha az abur cubur yediğini ortaya koymaktadır. Ebeveynler çocuklarla beraber kahvaltı tadını onlara yaşatmalıdır. Küçük yaşlardan başlayarak sağlıklı beslenme kuralları hakkında küçük hatırlatmalar yaparak onları doğru beslenmeye yönlendirebiliriz.
Öğünler yeterli miktarda protein, karbonhidrat, yağ ve vitaminler içeren diyet listesi oluşturmalıyız. Böylece çocuğun gelişimini desteklerken kilo problemlerini de en aza indirmiş oluruz. Aynı zamanda yemek tabaklarına yiyebilecekleri kadar yemek koymalıyız. Çocukların gerek sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanması, gerek büyüme ve gelişmesini tamamlayabilmesi için tüm besin gruplarından besinlerin uygun pişirme yöntemleri ile sunulması ve öğün atlanmaması çocuğun sağlıklı bir birey olmasının önkoşuludur.

cocuklarda

ÇOCUKLARDA ZAYIFLAMAK İÇİN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Çocukların yeme alışkanlıkları doğrudan ya da dolaylı olarak aileden ve yakın çevreden etkilenerek oluşmaktadır. Çocuk yiyecek bakımından kendisine sunulan yiyecekleri yeme alışkanlığı kazanmaktadır.Çocukların yeme düzenini oturtmak ve beslenme eğitimi vermek ailenin sorumluluğundadır. Yemekleri belirli ve düzenli saatlerde yemelerini sağlamak ve öğün dışında sağlıksız yiyeceklerden uzak tutmaya çalışarak beslenme programı oluşturulmaya çalışılmalıdır. Çocukların tek besin türüne bağlı kalmamasına dikkat edilmeli, besin çeşitliliği sağlanmalıdır.

ÇOCUKLARDA OBEZİTE İÇİN NASIL BİR DİYET YAPMAK GEREKLİDİR?

Çocuklarda görülen obezitede sağlıklı ve düzenli beslenme alışkanlığının kazanılmasında sorumluluk ailenindir. Ailenin yeme alışkanlıklarından çocuk etkilenir ve damak tadı aile ne yiyorsa ona göre şekillenir. Çocuğun tek nesin türüne bağlı kalmaması ve evde yapılan yemekleri tüketmesine özen gösterilmelidir. Anne ve babanın zorla yedirmek için ısrar etmeleri, sağlıksız besinlerle ödüllendirme gibi tutumları çocuğun yeme alışkanlıkları üzerinde kötü etki yaratır. Bu nedenle obezite sorunu yaşayan çocuklar için yapılması gereken ailenin yemekleri belirli ve düzenli saatlerde vermesi , öğün dışında sağlıksız besinlerden uzak tutmaya çalışarak düzenli bir beslenme programı oluşturulmalıdır.

cocuklardd

ÇOCUK DİYETİ İÇİN NASIL ATIŞTIRMALIKLAR TERCİH EDİLMELİDİR?

Okula giderken çocuğa mutlaka sağlıklı atıştırmalıklar hazırlanmalıdır. Çocuk kantinde abur cubur yiyeceğine; taze veya kuru meyveler, fındık, ceviz, badem gibi kuruyemişler, kutu yoğurtlar, evde hazırlanmış meyveli yoğurtları yemelidir.Evde tam buğday unundan kekle bir bardak süt iyi bir ara öğündür. Havuç, salatalık, biber, kiraz domates kokteyli de peynirle veya yoğurtla ara öğün olarak yenebilir.  Büyüme çağındaki çocukların kalsiyuma ihtiyacı var. Bunu süt ve yoğurttan alabilirler. İçlerindeki karbonhidrat enerji verir, protein çocuğun boyunu uzatır, kalsiyum kemiklerini güçlendirir, yağ da tokluk hissi verir. Sütle yoğurt hem besleyicidir hem de taşınması kolaydır.

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>