DOĞAL ÖSTROJENLER VE FAYDALARI

1)DOĞAL ÖSTROJEN NELERDE BULUNUR?

Doğal östrojen içeren besinlerin başlıcaları; adaçayı, soya fasulyesi,Civan perçemi,anason, maydonoz,kızılderili otu ve çuha çiçeği yağıdır.  Adaçayı içerdiği doğal östrojen ile ateş basması, gece terlemeleri gibi menopoz şikayetlerinde etkilidir.Soyadan elde edilen ve doğal östrojen olan isoflavonlar, menopoz şikayetlerini hafifletiyor.Doğal östrojen kaynağı olan civan perçemi menopoz şikayetlerinin giderilmesinde çok etkilidir.Doğal östrojen içeren anason, menopoz sıkıntılarının yanı sıra uyku bozuklukları, gaz kolit, hazımsızlık şikayetlerine iyi gelmektedir.Doğal östrojenler içeren maydanoz menopoz şikayetlerini gidermek için etkilidir. Doğal östrojen içeren kızılderili otu kadınların menapoz dönemine geldikten sonra birtakım rahatsızlıklarını gidermek için bu bitkiyi kullandıkları bitkidir.Bu bitki Türkiye’de de bulunmaktadır. Bu besinlerin tüketilmesi dışarıdan alınabilecek doğal östrojenin alımının en sağlıklı ve en uygun yöntemidir.  Ciddi durumlarda doktorunuza danışmalı ve doktorunuzun verdiği bilgiler doğrultusunda tedavi olmalısınız.

adaçayı

2)DOĞAL ÖSTROJEN NE İŞE YARAR?

Kadınlık hormonu olan Östrojenin kadınların hayatında çok önemli bir yeri vardır. Erkeklerde de bulunur fakat kadınlarda östrojen hormonu azlığı çok ciddi hastalıklara sebebiyet verebileceğinden doğal östrojen kaynakları bilinmeli ve tüketilecek östrojen seviyesinin artması için takviye yapılmalıdır.Östrojen hormonunun azalması menopoza davetiye çıkarır. Kadınlar, menopoz ile birlikte şimdiye kadar alışık olmadıkları sıkıntılı bir döneme girerler.Ancak, östrojen açığı, doğal ve bitkisel preparatlarla kapatılabilir. Östrojen hormonu içeren bitki ve gıdalar mevcuttur. Yani doğal östrojenler dışarıdan vücuda besin yoluyla alınarak östrojen eksikliği görülen bireylerde östrojen takviyesinin yapılmasında en sağlıklı yöntemdir.Doğal östrojenlerin saglık acısından vücuda etki edebileceği bir zarar yoktur. Örneğin, soyadan elde edilen doğal östrojen normal östrojene göre yan etkileri çok daha düşüktür. Kanser riski yok denebilecek kadar azdır. Soya ile  beslenen toplumlarda meme kanserine pek rastlanmadığı yapılan araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir. Soyanın yanı sıra doğal östrojen içeren bitkisel preparatlar, bitkisel çaylar ve otlar tüketmek yararlı olabilecek doğal östrojen içeren kaynaklardandır.Bunların yanında kalsiyum, magnezyum ve çinkonun vücuda alınması gereklidir.

3)DOĞAL ÖSTROJENİN FAZLASI NELERE YOL AÇABİLİR?

Östrojen fazlalığı en sık yumurtalık faaliyetlerinin bozulması sonucu gelişir. Polikistik over hastalığı dediğimiz sendromda düzenli aylık yumurtlama yoktur ve kısırlık görülebilir. Overler östrojeni fazla salgılarsa armut tipi şişmanlık başlar, yani kalçalarda yağ birikir, selülitlerde fazlalaşma olur.Östrojen fazlalığı durumunda kalça ve bacakları kalın orantısız bir vücut açığa çıkar. Fazla östrojenin en kötü sonucu kanser hücrelerini uyarmasıdır. Östrojen hap olarak alınsa da vücut kendi kendine aşırı salgılama yapsa da fazlası kanseri tetikleyebilir. Östrojen düzeyinin kanda yüksek olması rahim ve meme kanseri için direk bir risk faktörüdür. Östrojen fazlalığı yağ dokusunun miktarını arttırır. Artan yağ dokusunda daha fazla testosteron östrojene çevrilir, bu da yağ dokusu miktarını daha da artırır. Sonuçta bir kısır döngü oluşur. Daha fazla östrojen daha fazla yağ; bu da yine daha fazla östrojen demektir. Sonuçta hücreler uyarılır ve vücutta kadınlık organlarında kanser gelişimi başlayabilir. Östrojen fazlalığı vücudun su ve tuz tutmasına neden olur. Yüz yuvarlaklaşır, el ve ayaklarda şişlik ve ödem gelişir. Östrojen fazlalığı bacak damarlarının tıkanmasına, akciğere pıhtı kaçmasına, safra kesesinde taş oluşmasına ve tansiyonda artışa sebep olabilir. Bu nedenle  kadınların östrojen seviyelerine hayat boyu dikkat etmeleri ve ciddi hastalıklara sebebiyet vermemesi için bilinçli olmaları gerekmektedir.

4)KİMLER DOĞAL ÖSTROJEN İÇEREN BESİNLER TÜKETEBİLİR?

Östrojen hormonu kadınların adet döngülerinde önemli bir rol oynayan steroid hormondur. Bu hormon hem kadında hem de erkekte bulunmakla beraber üreme çağında ki kadınlardaki oranı çok daha yüksektir. Östrojen hormonu kadınlarda göğüslerin gelişimini sağlar ve kadınların adet döngüsüyle yakından ilişkili olan endometriumun kalınlaşmasını sağlar.Östrojen hormonun eksikliğinde kadınlar erken menopoza girer ki bu kadınlarda birtakım psikolojik problemlerin oluşmasına neden olur. Östrojenin yokluğunda meme başlarında küçülme, vajinada kuruma ve bundan dolayı ciltte kırışmalar, saçlarda dökülme görülmektedir.Adet gören her bayanın östrojen alımına dikkat etmesi gerekmektedir. Menapoz döneminde de östrojen hormon seviyesi düşer. Östrojenin eksikliği saç dökülmesine, ciltte kırışıklığa, cinsel ilişki sırasında ağrıya, göğüslerde küçülmeye, vajinada kuruluğa, cinsel ilişkiden zevk almamaya ve cinsel isteksizliğe yol açar. Östrojen eksikliği kadını erken menapoza sokar. Terleme, sıcak basması ile psikolojik sorunlar yaşanır. Östrojen hormonu hem erkekte, hemde kadınlarda bulunur. Üreme yaşındaki kadınlarda, östrojen hormonu seviyesi en üst düzeydedir.Çuha çiçeği , maydanoz, anason, kızıldereli otu, soya fasülyesi, civan perçemi, adaçayı ve nane östrojen içeren bitkilerdir. Bu doğal östrojen içeren besinlerin alımı özellikle bayanlar için östrojen seviyesinin artmasında çok yardımcı olacaktır.

5)ÖSTROJEN AZLIĞINI GİDERMEK İÇİN HANGİ BESİNLERİ TÜKETEBİLİRİZ?

Östrojen besinlerle dışarıdan da alınabilir. Doğal östrojen içeren besinlerin alımı östrojen eksikliğinin giderilmesinde dışarıdan yapılabilecek en uygun takviye yöntemidir. Doğal östrojen içeren besinlerin başlıcaları; adaçayı, soya fasulyesi,civan perçemi,anason, maydonoz, kızılderili otu ve çuha çiçeği yağıdır.  Adaçayı içerdiği doğal östrojen ile ateş basması, gece terlemeleri gibi menopoz şikayetlerinde etkilidir.Soyadan elde edilen ve doğal östrojen olan isoflavonlar, menopoz şikayetlerini hafifletiyor.Doğal östrojen kaynağı olan civan perçemi menopoz şikayetlerinin giderilmesinde çok etkilidir.Doğal östrojen içeren anason, menopoz sıkıntılarının yanı sıra uyku bozuklukları, gaz kolit, hazımsızlık şikayetlerine iyi gelmektedir.Doğal östrojenler içeren maydanoz menopoz şikayetlerini gidermek için etkilidir. Doğal östrojen içeren kızılderili otu kadınların menapoz dönemine geldikten sonra birtakım rahatsızlıklarını gidermek için bu bitkiyi kullandıkları bitkidir.Bu bitki Türkiye’de de bulunmaktadır.

anasonnnnnnnmaydonoz

 

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir