DÜZENLİ UYKUNUN DİYETTEKİ ÖNEMİ

Woman_Sleeping_Losing_weight_600x327

      Kilo vermek düzenli beslenme, egzersiz ve düzenli bir hayatın birleşmesiyle sağlanır. Hepsi birbirine bağlıdır. Bu bütünün içinde düzenli uyku çok önemli yer kaplamaktadır. Düzenli uyumadığınızda aldığınız besin miktarı artar ve gün içerisinde daha çok kalori almış olursunuz.Bu nedenle sağlıklı bir yaşam için düzenli beslenme, egzersiz ve verme denilince akla ilk olarak düzenli beslenme, sıkı bir diyet ve spor gelir. Düzenli uyku ise genellikle atlanır. Ancak unutulmamalıdır ki bütün bileşenler birbirini etkiler. Örneğin düzenli uyumadığınızda aldığınız besin miktarı artar veya sporsuz diyet yaptığınızda kas kaybınız daha fazla olarak kilo vermenizi durur.  Bu nedenle sağlıklı bir yaşam için düzenli beslenme, egzersiz ve uyku aynı etkiye sahiptir ve hepsi beraber ele alınmalıdır.

Düzensiz uykunun metabolizma üzerindeki etkileri

-Gece geç yatıp, sabah geç kalkmak daha fazla besin alımına neden olur. –Gece geç yatan kişilerde özellikle abur cubur yemeye eğilim vardır. Çünkü vücutta seratonin salgılanması bilindiği gibi mutluluk verir ve geç saatlere doğru değeri düşer. Siz de bu durumda seratonin salgılatabilmek için çikolata, cips gibi mutlu olabileceğiniz besinleri tüketmek isterseniz.

getty_rm_photo_of_woman_sleeping
-Akşam yemeğinden sonra gece geç saatlere kadar uyumayan uyku düzensizliği yaşayan kişilerde gece yeme eğilimleri olur.Belirli bir yatma saati yoksa kişiler ne zaman yatacaklarını planlayamazlar ve yatmalarına yakın yüksek kalorili besinler tüketirler ve bu kalorileri yakmadan uyurlar.Bu durum vücutta yağ depolanmasına sebep olur.
– Uyku düzeniniz bozuksa kortizol hormonunun salınımı artar buna bağlı olarak yağ depolanması da artar.
-Beyne doyulduğu ve yemeyi kesmesi gerektiği sinyalini gönderen leptin hormonudur. Leptin, gece daha az salgılanan bir hormondur. Buna karşılık olarak beyne acıkıldığı sinyalini gönderen ve leptine zıt etki gösteren hormon ise ghrelin hormonudur. Gece uyumadığınızda ghrelin hormonu daha fazla salgılanırken, leptin hormonu daha az salgılanır.

Sonuç olarak düzensiz uyku, diyeti olumsuz bir şekilde etkiler ve gece yeme ataklarına, gereksiz kalori alımına sebep olacağından hergün aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmanız daha az açlık hissetmenizi sağlayacaktır. Uyku saatlerimizi düzenlemeden kilolara da veda edemeyeceğimizi unutmayalım.

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>