ERGENLİKTE DİYET NASIL YAPILIR?

ERGENLİKTE DİYET NASIL YAPILIR?

Çocukluktan yetişkinliğe geçişte büyümenin en hızlı gerçekleştiği 12-18 yaş arası dönemi ergenlik olarak adlandırırız. Ergenlik döneminde obezite ilerleyen yaşlarda metabolik sendrom için risk faktörüdür. Ancak büyüme ve gelişme göz önünde bulundurularak  düşük kalorili diyet önerilmemektedir. Yeterli ve dengeli beslenme baz alınarak büyüme ve gelişmeyi engellemeyecek bir beslenme programı hazırlanmalıdır. Ergenlik çağında hızlı büyümeye paralel olarak vücudun ihtiyacı olan enerji ve besin öğeleri miktarı da artar. Ergenlikte büyüme ve gelişme için biyolojik değeri yüksek olan proteinli besinler mutlaka tüketilmelidir. Et, süt, yumurtanın yanı sıra artan enerji ihtiyacı için yüksek enerji kaynağı aynı zamanda bitkisel protein içeren kuru baklagiller de beslenmede mutlaka bulundurulmalıdır.ergenlerde beslenme

 

ERGENLİKTE DİYET LİSTESİ NASIL OLMALIDIR?

Ergenlik döneminde birtakım besinlere olan gereksinimler artmaktadır. Özellikle bu dönemde kız çocukları adet görmeye başladıkları için kan kaybıyla birlikte kansızlık sorunu yaşamakta ve demir ihtiyaçları artmaktadır. Demir eksikliği anemisi zaman zaman ciddi boyutlarda olabileceği için mutlaka önlem alınmalıdır.

Demir içeriği yüksek olan hayvansal proteinden zengin olan et grubu, yumurta ve bitkisel besinlerden kuru baklagiller, tam tahıllar, kuru meyveler mutlaka tüketilmelidir. Yumurtanın içeriğindeki demir, yumurta sarısının etrafı yeşilimsi renk olacak kadar fazla haşlandığında kullanılamaz hale gelir. Bu yüzden uzun süre haşlanmamalıdır. Bitkisel demir kaynağı olan besinlerdeki demirin de aktif olarak kullanılabilmesi için yanında C vitamini içeren (domates, biber, limon, maydanoz gibi besinlerle beraber tüketilmelidir. Çay, kahve demirin emilimini engellediği için içilecekse eğer yemeklerden en az 1 saat önce veya sonra içilmelidir.

burger or apple

ERGENLİKTE ZAYIFLAYABİLMEK İÇİN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Ergenlikte zayıflayabilmek için sağlıklı bir beslenme programı hazırlamak şarttır.Ara öğünsüz sağlıklı bir beslenme programı uygulamak imkansızdır. Ara öğünler kan şekeri-insülin dengesinin sağlanması, iştah seviyesinin ayarlanması ve metabolizmanın yavaşlamasının önlenmesinde anahtar rol oynar. Ancak ara öğünlerin asla ana öğünlerin yerini alamayacağı da unutulmamalıdır. Dengeli bir beslenme planında 3 ana, 2-4 ara öğün bulunmalıdır. Ergenlik çağında ara öğün alışkanlığı kazandırılan bireylerin, ileri yaşlarında kilolarını kontrol etmede güçlük çekmedikleri görülmüştür.

Ara öğünlerde asla transyağlardan zengin ve/veya mısır şurubu içeren cipsler, yağlı kurabiyeler, yağlı börekler, çikolatalı kekler, kremalı bisküviler, browni, gofret, patlamış mısır gibi gıdalar tüketilmemelidir.

ERGENLİKTE İDEAL KİLO ARALIĞI NASIL OLMALIDIR?

İdeal kilo dendiğinde bahsi geçen idealin herkes için farklı olması gerektiğini söylemek gerekir.İdeal kiloyu hesaplamak için geçmişten bu yana kullanılan bazı hesaplama yöntemleri geçerliliğini yitirmiştir.İdeal kiloyu hesaplarken dikkate aldığımız boy uzunluğu artık tek başına yeterli olmayabilir. Önemli olan vücut ağırlığınızın ne kadarının yağ olduğudur. Bu sebeple de en doğrusu vücut yağ analizi yapıldıktan sonra vücut tipinize göre ideal kilonun belirlenmesidir. Vücut yağ analizi sonucunda sadece vücuttaki toplam yağ miktarını değil bu yağın hangi bölgelerde dağılım gösterdiğini de öğrenmek önemlidir. Çünkü karın bölgesindeki yağlar, insülün direnci ve şeker hastalığı, yüksek tansiyon, karaciğer yağlanması, kolesterol yüksekliği gibi metabolik sendrom adı verilen  kronik hastalıklara zemin hazırlar.Vücudunuzdaki yağsız doku kısmı (kas, kemik,,su iç organlar vb)  ve su miktarı ise ideal kiloyu belirler.ergennn

KİMLER ERGENLİKTE MUTLAKA KİLO VERMELİDİR?

Ergenlik döneminde kızlarda östrojen seviyesi yükselir. Bu da kadınsal vücut hatlarının şekillenmesini sağlarken, yağ depolanması sonucu kilo almalarına neden olur.Kadın vücudu yağlanmaya her zaman daha yatkındır. Vücutta değişen hormon dengelerinin etkisi ve artan iştahın da katkısıyla aşırı kilo almaya bir eğilim ortaya çıkabilir. Bu dönemde beslenmede yapılan hatalar da genç kızların kilo almasına sebep olabilir.Ergenlik döneminde duygusal dalgalanmalardan dolayı da kilo alma problemi sıklıkla görülmektedir.Yapılan araştırmalar ,erken ergenliğe giren kızların erişkinlik döneminde daha kısa ve kilolu olduklarını ortaya koyuyor.Ülkemizde genç kızlar arasında spor yapma oranı düşüktür. Ağır ders çalışma düzeninin yanında gençlere spor  ve aktivite için yeterli boş zamanın kalmaması özellikle bu dönemde hızlı bir şekilde kilo alımına neden olmaktadır. Obezite sorunu yaşayan ve kilonun tetiklediği bir hastalığa sahip olan bireyler mutlaka diyetisyen desteğiyle kilo vermelidirler.

ERGENLİKTE DİYET ZARARLI MIDIR?

Günümüzde kötü beslenme ve hareketsizliğe bağlı obezitenin görülme yaşının düşmesiyle birlikte, diyet yapma yaşı da gittikçe düşmektedir. Özellikle kız çocukları, vücut şekillerinde meydana gelen değişiklikler sebebiyle kendilerini arkadaşlarıyla ve medyada örnek gösterilen kişilerle kıyaslayarak, bilinçsiz bir şekilde diyet yapmaya yönelmektedirler. Yetersiz ve dengesiz beslenen çocuklarda, boy uzaması yavaşlayabilmekte veya durabilmektedir. Büyüme, gelişme, kas ve kemik gelişiminde yetersizlikler oluşabilmektedir. İyot yetersizliğine bağlı guatr, demir yetersizliğine bağlı özellikle de kız çocuklarında kansızlık ortaya çıkabilmektedir. Bazen kişiyi ölüme kadar götürebilen çok tehlikeli boyutlardaki anoreksiya nervoza ve bulimia nervoza adı verilen beslenme bozuklukları da bu dönemde görülebilmektedir. Ergenlik dönemindeki çocukların kilo verme isteği ciddiye alınarak, çocukların yanlış diyetlerle sağlıklarında ve vücut gelişimlerinde kalıcı hasarlar oluşturmasına engel olunmalı, mutlaka bir beslenme uzmanından yardım alınmalıdır. Obezite hangi yaşta olursa olsun mutlaka diyetisyen yardımı ile tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.ergennnn


ERGENLİK DÖNEMİNDE DİYETTE NASIL ATIŞTIRMALIKLAR TERCİH EDİLMELİDİR?

Atıştırmalıkların kalori bakımından düşük ve besin değeri açısından zengin olmasına özen gösterilmelidir. Bisküvi, cips ve çikolatalar şeker ve tuz oranı yüksek besinler olduğu için hepimizin bildiği üzere şişmanlatıcı etkiye sahiptirler. Bunlar yerine vücudunuzla dost tercihler yaparak kilo kontrolünüzü sağlayabilirsiniz.Yüksek proteinli ve düşük şeker oranlı yoğurttan günde üç defa tüketebilirsiniz.Yarım kase dolusu tahıllı yulafı su ya da sütle birlikte tüketebilirsiniz. Bu lezzetli atıştırma aynı zamanda bol lif de içerir. Çiğ mevsim sebzeleri de son derece sağlıklı atıştırmalıklardır. Yağsız patlamış mısır veya ufak boyda bir tost da atıştırmalık bir alternatif olabilir. Burada önemli atıştırmalık besinlerin miktarlarının aşırıya kaçmaması gerektiğidir.  Günlük olarak az miktarda ara öğün niteliğinde bu besinler tüketilebilirler.Böylelikle ergenlikte çok daha sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>