134

Ramazanda beslenme

Ramazan ayının sıcak yaz günlerine denk gelmesi ile birlikte özenle hazırlanmış iftar ve sahur sofralarının cazibesine karşı koyamayıp tüm kış boyunca verilen kiloları geri almamak oldukça zorlaşıyor.

Kolan Internatıonal Hospital Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Fatma Demirok, “İftar ve sahur sofralarında nelere dikkat edilmesi” hakkında bilgi verdi.
Demirok, iftar sofrasında önemli olan yemeklerin yavaş yavaş tüketilmesi ve küçük lokmalar halinde dinlenerek, ufak aralar vererek ve iyi…

adfdadfa

Yeme telaşına girmeyin

Bayram sabahı düşük kalorili bir kahvaltıyla güne başlamanın yararlı olduğunu söyleyen Kolan International Hospital Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Fatma Demirok, bayramda ilk hedefin; ramazanda yavaşlayan metebolizmayı hızlandırmak olduğunu aktardı. “Bayram sabahı kahvaltıda siyah çay yerine; yeşil veya beyaz çay tüketerek metebolizmanızın hızlanmasına yardımcı olabilirsiniz” diyen Diyetisyen Demirok, bayramda sağlığı ve kiloyu korumak için dikkat edilecek beslenme önerilerinde bulundu: “Gün içinde tüketilecek bol kalorili besinler düşünülerek kahvaltıda şarküteri ürünleri, çok yağlı, tuzlu peynirler, kızartmalar ve hamurişleri tüketilmemeli.