KABAK VE FAYDALARI

KABAĞIN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Kabak genelin bakışıyla bitki olarak algılanmakta olmasına rağmen, tohum içerdiği için meyve olarak kabul edilmektedir. Kabak, Cucurbitaceae ailesinin dört çeşidinden birine aittir. Kabak, kalın bir kabukla içerisindeki naif yapısı korunmaktadır. Meksika ve Orta Amerika’da yaklaşık 7500 yıl önce keşfedildiği iddia edilmektedir. Yaz aylarında çıkan kabak, genelde pişirilerek tüketilir.100 gramlık kabak ortalama, 45 kcal enerji içermektedir. A,C,E,K vitaminlerini içeren kabak,magnezyum, demir, bakır başta olmak üzere mineraller açısından zengin sayılmaktadır. Aynı şekilde karoten alfa, karoten beta açısından da zengin sayılır.

kabak

 

KABAĞIN FAYDALARI NELERDİR?
Kabağın çok çeşitli türleri bulunmaktadır. Yaz kabağı ve kış kabağı en çok tüketilen kabak türlerindendir. Kış kabağında Beta karoten çok yüksek oranda bulunmaktadır. Aynı zamanda potasyum Oranı da çok yüksektir. Kabağın içerisinde bulunan Beta karoten ve B vitamini kansere karşı koruyucu etki sağlar. Yapılan araştırmalarda tip2 DM karşı koruyucu etkisi olduğu tespit edilmiştir. Kabağın içerisinde bulunan flavonoid maddesi vücudun Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olur. Yaz kabağının su oranıoldukça yüksektir ve Çiğ olarak da tüketilebilir. Kabak lif oranı yüksek ve düşük kalorili bir sebzedir. Kabak sebzesi potasyum, fosfor, kalsiyum, demir, sodyum minerallerini içerir.
KABAĞI DİYET YAPANLAR TÜKETEBİLİR Mİ?
Lifli ve düşük kalorili bir sebze olan kabak diyet yapanlar için oldukça uygundur. Kabızlık sorununun çözülmesine ve Vücutta yanlış beslenmeden kaynaklanan ödemin yok edilmesine yardımcı olur. Haşlanmış kabakta karoten maddesi etkili bir antioksidandır. Yüksek oranda potasyum içermesi sebebiyle Sıvı-tuz dengesinin ayarlanmasında yardımcı olur.  100 gram kabak yalnızca 45 kaloridir. Bu sebeplerden dolayı Zayıflamak isteyenler için gönül rahatlığıyla tercih edilebilir. Diyet yapanların kabağı haşlanmış olarak tüketmeleri sağlıklıdır.
KABAĞI NASIL TÜKETEBİLİRİZ ?

Kabak A vitamini, B kompleks, C ve E vitaminleri, potasyum, manganez, kalsiyum, magnezyum, demir, çinko, fosfor, bakır, folat, karotenoidler ve antioksidanlar içermektedir. Kabak A vitamini ve yüksek beta-karoten içermesi nedeniyle de oldukça faydalıdır.Beta-karoten takviyesi şeklinde de kullanılan kabak kanser riski ile ilişkisi bulunduğu için diyet gıdalarla tüketilmesi gerekir.Kabağı kolay çorbalarda, güveçte, makarna sosunda ve humus için kabak püresi olarak da kullanabilirsiniz. Ayrıca yulaf ezmesi, yoğurt ve meyve püresine de bir kase pişmiş kabak ekleyebilirsiniz. Ayrıca Fırında cipsini yapıp yoğurtlu bir sos ile sağlıklı bir cips elde edebilir yada kabağın en sevilen hali mücveri fırın mücveri olarak tüketebilirsiniz.

mücveryemekler

5.KABAK TÜKETİRKEN NELERE DİKKAT EDELİM?

Kabağı  tüketirken unutmamamız gereken en önemli kural, mevsiminde tüketmeye dikkat etmektir. Kabağı aldıktan sonra çok fazla dolapta bekletmeyin çünkü kabak bozulma özelliği çok çabuk olan besinlerdendir. Bireylerde ishal sorunu yaşanıyorsa kabak tüketmemesi daha doğru olur çünkü ishali arttırabilir. Ancak kabızlık sorununuz varsa kabağı rahatlıkla sofranızda bulundurabilirsiniz. Kabağın içinde böbrek ve safra kesesi sorunu yaşayanlara iyi gelmeyen oksalat adlı bir madde vardır. Böbrek ve safra kesesi sorunu yaşayanların kabak tüketimine dikkat etmesi gerekmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir