KARPUZ VE FAYDALARI

1)KARPUZ NASIL BİR MEYVEDİR?

Karpuz sulu içeriği ile yaz aylarının vazgeçilmez meyvesidir. Çoğumuzun sevdiği karpuz yazın bol miktarda tüketilmektedir. Fakat karpuz hakkında bir çok yorum yapılır, karpuz zayıflatır, karpuz peynir ile tüketilmez, karpuz şekeri yükseltir, yasaktır diyette tarzında bir çok bilgi kirliliği mevcuttur.İçerdiği su oranı ile susuzluğu gideren karpuz,daha çok sıcak iklimlerde yetişen sarı renkli çiçekler açan iri meyveli bir bitkidir.Olgunlaşmış karpuz taze olarak yenir. Karpuzun keleklerinden ise turşu yapılır. Bala zencefil eklenip karpuzla yenirse balgamı sökmeye yardımcı olur.Karpuzdan en iyi şekilde faydalanmak için yemeklerden önce olan ara öğünde  ve mümkün olduğunca kabuklarının iç kısmı ile birlikte yemek daha faydalıdır.

karpuz

2)KARPUZUN FAYDALARI NELERDİR

Karpuz güçlü bir antioksidan olup, kolesterolün okside olup kan damarlarında birikmesini engellemektedir.Vücuda zindelik ve ferahlık verir. Likopenden zengin olmasından dolayı prostat kanserine karşı koruyucu etki göstermektedir.Astım ataklarının azalmasına yardımcı olur.Karpuz iyi bir lif kaynağıdır, karpuzun çekirdekleri bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olur ve bağırsak kanserini önlemede rol oynayan karpuzun çekirdeklerinin  içinde bulunan cucurbocitrin adlı madde ile kan basıncını düşürmeye ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olmaktadır.İçeriğinde bol miktarda bulunan laykopen maddesi nedeniyle, kansere karşı koruyucu özellik göstermektedir. Laykopen maddesi ise antioksidan özelliği sayesinde, serbest radikaller denilen zararlı toksinlerin sağlıklı doku ve organlara bağlanmasını engeller. Laykopen, doku ve organlara bağlanarak zararlı maddelere karşı koruma sağlar. Bu nedenle karpuz, kansere karşı koruma sağlayan en önemli besinlerden biridir.

3)KARPUZUN BESİN DEĞERİ NEDİR?

Yaz meyvelerinin vazgeçilmezi olan karpuz içeriği ve besin değerleri ile de oldukça faydaya sahiptir. Yazın sıcak günlerinde içinizi serinleten karpuz, besin değerleri, antioksidanları, vitaminleri ve mineralleri bakımından eşsiz bir meyvedir.150 gram karpuzun %92’si sudur. 12 gram karbonhidrat, 1 gram protein ve %2 lif içerir. A, C ve  B1 vitaminleri içermektedir. Potasyum açısından zengindir. Ayrıca enzimler, organik asitler ve doğal şeker içerir ama her şeyden önce antioksidanlar açısından son derece zengindir.Karpuz; C vitamini ve likopen, beta-karoten, lutein, zeaksantin ve kriptoksantin gibi antioksidan flavonoidlerin mükemmel bir kaynağıdır. Bu güçlü antioksidanlar yaşlanma ve hastalık önlemede önemli bir koruyucu olarak kabul edilir, serbest radikallere karşı vücudumuzu savunmamıza yardımcı olmaktadır.

karpuzz

4)KARPUZ NASIL TÜKETİLMELİDİR?

Karpuz su oranı çok yüksek ve yaz aylarında bol miktarda tüketilen bir meyvedir. Karpuz tüketilirken dikkat edilmesi gereken nokta uygun porsiyon miktarına göre tüketmektir. 1 ince ay dilim karpuz bir porsiyona meyveye karşılık gelmektedir. Beslenme şekline göre karpuz tüketimi bireyler Arasında farklılık gösterebilir.Fakat karpuz tüketimi gün içerisinde sadece tüketmemiz gereken meyve porsiyonuna Karşılık gelecek şekilde olmalıdır. Yani sadece karpuzla beslenmek çok yanlıştır. Sadece Karpuz-peynir-ekmek yiyerek yapılan diyetler yanlıştır.Sizi tok tutmayan bu menü yanlış bir şeker tüketimi olduğu için kilo almanıza bile neden olabilir.Yemeklerden iki saat sonra bir ay dilimi karpuz yiyebilirsiniz.Eğer yanında peynir tüketmek istiyorsanız, bir ince dilim  büyüklüğünde yağsız peynir ile ekmek olmadan ara öğün olarak tüketebilirsiniz. Karpuz peynir tüketmek  ana ögün degil  ara öğün olmalıdır.Karpuzla yaptığınız ara öğünlerinizde 1 ince ay dilim karpuzu geçmeyiniz.

karpuz peynir

5)KARPUZ KİLO ALDIRIR MI?

Sağlıklı zayıflamanın değişmeyen ve en doğru olan tek yolu, dengeli beslenmek ve düzenli hareket etmektir. Dengeli beslenmek tüm besin gruplarından azar azar yiyerek beslenmektir. Bu yüzden bütün gün sadece karpuz peynir yediğinizde, demir, çinko, magnezyum, omega3, folik asit tiamin ve daha birçok besin ögesini yetersiz almış olursunuz. Karpuz su oranı yüksek olduğu için mideyi şişirir, serinletir ve düşük kalorilidir. Tok tutarak kolay bir zayıflama yolu gibi görünür.
Ancak aşırı tüketimi şeker içeriği sebebiyle doğru değildir. Sağlıklı bir bireyin günlük 2-3 porsiyon meyve tüketmesi yeterlidir. Bu meyve seçimini tamamı karpuz olacak ise günlük 3 dilim karpuz yeterlidir. Günlük tüketilmesi gereken meyve porsiyon miktarını aşacak şekilde karpuz tüketimi olursa kilo almalara sebep olabilir. Bu nedenle karpuzu tüketirken porsiyon miktarına uygun ve ara öğün olarak tüketmeliyiz.

5)KARPUZ ZAYIFLAMA DİYETİNDE KULLANILABİLİR Mİ?

Karpuzun içinde bol vitamin, mineral ve antioksidan var, bol bol yemeliyim zayıflarım düşüncesi yanlış bir düşüncedir veya bütün gün karpuz – peynir – ekmek tüketeyim zayıflarım düşüncesi de çok sağlıksız ve doğru olmayan bir düşüncedir. Karpuz zayıflama diyetinde kullanılabilir fakat porsiyon miktarına uygun olduğu sürece ve ara öğün olarak tüketilmelidir.Kilo vermek için diyet yapıyorsanız şekerinizin düştüğü ve bu nedenle midenizin kazınmaya başladığı anlarda 1 adet karpuz dilimi iyi bir atıştırmalık olabilir. Özellikle ara öğün olarak porsiyon miktarına uygun tüketildiğinde  hem susuzluğunuzu gidermeye yardımcı olur hem de hazmı kolaylaştırır.Karpuza kırmızı rengini veren laykopen kalp hastalıklarından yaşlanmanın ciltte görülen etkilerinin yavaşlatılmasına kadar pek çok faydaları bulunan bir antioksidandır. Ancak fazla karpuz yemek, günlük olarak önerilen likopen miktarının aşılmasına neden olacağı için bazı mide sorunlarına yol açabilir. Şişlik, mide bulantısı, gaz bu sorunlardan bazılarıdır.Hiç yağ ve kolesterol içermeyen karpuz aynı zamanda önemli bazı vitaminler bakımından iyi bir kaynaktır. 100 gram karpuz; günlük A vitamini ihtiyacının %11’ini, C vitamini ihtiyacının %13’ünü ve B6 vitamini ihtiyacının %2’sini karşılar. Karpuz vitamin ve mineral acısından oldukça zengin bir meyvedir fakat tüketilmesinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta porsiyon miktarına uygun olarak tüketilmesidir. Ayrıca şeker hastalarının karpuz tüketimi konusunda hassas ve dikkatli olmaları gerekmektedir. Karpuz bol miktarda su içermesine rağmen içerisinde bulunun fruktoz miktarı bakımından diyete uygun saatlerde ve düzende porsiyon miktarı ayarlanarak tüketilmelidir.

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir