KAVUN VE FAYDALARI

1)KAVUN NASIL BİR MEYVEDİR?

Kavun latincede melon,muskmelon ve cucumis melo olarak bilinmektedir.Kavunun doğal yetiştiği yer Orta Asya’dır.Dünyanın tropik ve ılıman iklimlerinde yetiştirebilmektedir.En lezzetli verimi kavun olgunlaşmadan ham iken koparıldığında turşu için kullanılmaktadır.Kavun genellikle yaz aylarında yetişir.Kavunun tamamen olgunlaştığını tatlı aromasından ve kanarlarındaki yumuşaklığından anlarız. Kavunun çok naif bir kokusu vardır. İçinde yumuşak ve beyaz çekirdekleri olan kavun, yassı ve genelde sarı ve yeşil renklerdedir.Kavunun naif kokusu ve hoş tadı yanında sağlık açısından da bir çok faydası vardır. İçerdiği yüksek derecede vitamin ve besinler yardımıyla sağlıklı bir yaşam için katkı sağlar.  Kavun A, B ve C vitaminleri açısından çok zengindir. Bunun dışında bol miktarda B vitamini kompleksi içerir B1 ( tiamin), B3 (niasin) B5 (pantetokin asit) ve B6 (pridoksin) vitaminlerini içermektedir. Bunlara ek olarak E ve K vitaminlerini de içermektedir.

kavun

2)KAVUNUN FAYDALARI NELERDİR?
Kavun B vitamini,iyot ve brom içermektedir.Brom,iyot ve B vitamini kanın temizlemesini ve uykuda rahatlık sağlamaktadır.Rahatlatıcı etkisi olduğu içinde sinirleri kolayca yatıştırmaktadır.Ancak sindirimi karpuza göre daha zordur.Kavun,karpuza göre daha fazla şeker içermektedir. Vücuttaki şeker oranında oldukça yükselme yapabilir.
Şeker hastalığı gibi hastalıkları olanlar ölçülü  diyetlerine uygun porsiyon miktarında tüketilmelidir.Hazmı kolaylaştırmaktadır.Hemoroid hastalığına da iyi geldiği bilinmektedir.Böbrekler için doğal bir temizleyici görevini görmektedir.Cildiniz güzelleştirerek nemlendirilmesini yardımcı olur ve tazeler.Zinde olmanızı sağlar ve vücudunuzu serinletir.Çekirdekleri ezilerek yeterli miktarda su ile kaynatılıp içildiğinde öksürüğe iyi gelmektedir.Kansızlığa iyi gelir.Çekirdekleri tüketildiği zamanda iç yaralara iyi geldiği bilinmektedir.Yanık tedavilerinde yaraya konulan kavun ağrıyı ve acıyı hafifleterek iyileşmeyi hızlandırır.
3)KAVUNUN BESİN DEĞERİ NEDİR?
Büyük yapraklı, sarı çiçekli, sürüngen bir bitki olan kavun sulu ve kokuludur.Yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinden olan kavun bol miktarda su içermesinin yanında yoğun olarak A ve C vitaminleri ile brom, iyot, potasyum mineralleri içermektedir. Sinir sistemine olumlu etkisi bulunmaktadır. Kansere karşı koruyucudur. Şeker yani karbonhidrat içeriği yüksektir bu nedenle kan şekerini ani yükseltebilir. Şeker hastalığı olan bireylerin kavun tüketimini diyetlerine uygun tüketmeleri gerekmektedir.Şeker hastalığı olan bireyler de normal bireyler de kavunu ara öğün olarak tüketmeli ana yemek olarak tüketmemelidirler. Tek tip beslenmeyle beslenip kilo verme gibi bir durum söz konusu değildir kavun ana öğün yerine geçmemektedir. Kavun böbreklere iyi gelir, hazmı kolaylaştırır ve bağırsakların temizlenmesine yardımcı olur.Bir dilim (270 gram ) kavun 70 (kcal) kaloriye denk gelmektedir. Ara öğünlerinizde bir dilim kavun olacak şekilde porsiyon miktarınızı ayarlamanız hem şekerinizin yükselmemesi bakımından hem de kilo almamak için en doğru miktardır.
4)KAVUN NASIL TÜKETİLMELİDİR?
Kavun taze olarak yenir. Ayrıca kabukları ve çekirdekleri kullanılmaktadır.Kavunun şeker içeriği yüksektir bu sebepten dolayı özellikle şeker hastaları kavun yerken dikkatli olmalıdır. Şeker hastaları da kavun yiyebilir fakat diyetlerine uygun ara öğünlerinde porsiyon miktarına uykun tüketmelidirler. Normal bireyler de günlük tüketmeleri gereken porsiyon miktarını aşmamak kaydıyla ara öğün olarak tüketebilirler. Ayrıca  kavunun  çekirdekleri dövülüp suda kaynatıldıktan sonra elde edilen su içilirse göğüs ağrısı ve öksürüğe iyi gelir. Yanıklara kavun konursa ağrıyı hafifletir ve iyileşmesini hızlandırır.Cilt bakımı için de faydalı bir besin olan kavun, ezilip soğuk süte eklendikten sonra yüze sürülürse cildi nemlendirir. Özellikle kuru ciltlere çok faydalıdır.Kavun tam olarak olgunlaşmadan yenmemelidir.
kavunnn
5)KAVUN KİLO ALDIRIR MI?
Yaz deyince akla ilk gelenlerden biri karpuz ve kavundur. Birbiriyle ve peynirle beraber anılan bu ikiliden karpuzun yüksek su, düşük kalori içeriğine sahiptir.Kavun da karpuz gibi kabakgil sebzeler grubu dahilinde, su içeriği yüksek, enerji içeriği düşük bir besindir. Karpuzdan enerji ve şeker içeriği yüksek, su içeriği düşüktür. Buna karşın A,B ve C vitaminleri, çeşitli vitamin öncüleri ve mineralleri içermektedir. Yağ içeriği yok denecek kadar azdır ve su içeriği yüksek olduğu için metabolizmayı hızlandırır ve bağırsakları temizler. Özellikle terleme ile sıvı kaybının yoğun olduğu yaz döneminde hafif bir yiyecek olması ve su ihtiyacını karşılaması sebebiyle  tercih edilecek  sağlıklı meyve seçeneği olabilir. Kavunun bu özelliklerine Karşın kilo almamak için dikkat edilmesi gereken tek nokta  beslenmenize uygun porsiyon miktarına göre tüketmenizdir. 1 porsiyon kavun yaklaşık 1 ince ay dilime karşılık gelmektedir. Unutmamamız gereken en önemli konu uygun porsiyon miktarını aşmadan ara öğünlerde tüketmenizdir. Kavun şeker içeriği yüksek bir meyve olduğundan porsiyon miktarını aşmak kilo alımına sebebiyet verebilir.
6)KAVUN ZAYIFLAMA DİYETİNDE KULLANILABİLİR Mİ?
Kavunun içinde bol vitamin, mineral ve antioksidan var, bol bol yemeliyim zayıflarım düşüncesi yanlış bir düşüncedir. Genellikle bol bol yerim bol miktarda su içeriyor kilo almam diyerek uygun porsiyon miktarından fazla tüketim yaparsanız içeriğindeki şeker miktarından dolayı aksine kilo almanıza sebep olabilir. Kavun zayıflama diyetlerinde ara öğün olarak bireye uygun porsiyon miktarı ayarlanarak verilebilir. Yeterli ve dengeli olarak tüketilirse zayıflama diyetlerinde yer alması mümkündür ve bir sakıncası yoktur. Fakat normal bireylere göre şeker hastalarının kavun tüketimi konusunda daha hassas olmaları gerekmektedir. Kavunun yüksek seker içermesi sebebiyle seker hastalarında porsiyon miktarının aşımı uygun olmaz.Sağlığım daha güçlü olsun çok meyve yersem kolay zayıflarım diye düşünürseniz aksine kilo alırsınız.Bu özellikle insülin direnci olanlar için önemli bir bilgidir. Fruktoz, her meyvede bulunan doğal meyve şekeridir ve kavunda yüksek oranda bulunmaktadır.Sağlıklı bir yetişkinin günde 15-20 gramdan fazla fruktoz almaması gerekir. Bu bilgiler Işığında kavun tüketimi sizin beslenmenize uygun olacak şekilde olursa kilo almadan sağlıklı bir şekilde tüketebilirsiniz.Özetle;meyve yerken de, taze sıkılmış meyve sularını tüketirken de, kuru meyve atıştırmalıklarından istifade ederken de bedeninizi “fruktoz patlaması ” altında tutmamaya dikkat edin.
0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir