PATLICAN VE FAYDALARI

PATLICANIN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?
Patlıcan mor renkli bir sıcak iklim meyvesidir.Soğuk havayı sevmez ve sıcaklık -2,-3 olduğunda hemen ölür.Düşük sıcaklığa karşı dayanıksızdır. Patlıcanın anavatanı Hindistandır.Hindistan’dan  Afrika’ya sonra Doğu Akdeniz’e ve Avrupa’ya getirilmiştir. Avrupa’ya getirilmesi 16. yy’da İspanyollar tarafından gerçekleştirilmiştir.Avrupa’ya ilk getirilişinde süs bitkisi olarak kullanılan patlıcan daha sonra yaş bitkiler Arasında yerini dünyada 6. Sırada almıştır.Patlıcanın  fazla bir besin değeri içermediği gibi yanlış bilgiler vardır;meyvesinde yağ, karbonhidrat ve protein miktarları gözardı edilebilecek değerlerde olduğu düşünülse de çok faydalıdır. Türkiye’de daha çok imambayıldı, karnıyarık yemekleri ve kızartması şeklinde tüketilir. Ayrıca salatası da yapılır.
Patlıcanın kabuğunda aynı zamanda nikotin de bulunur. Bitki bunu, bitki yiyen böceklere karşı kendini savunmak için üretir. Ancak patlıcanın içerdiği nikotin miktarı, insan vücudu için zararlı olabilecek miktarlarda değildir.Kalori değeri düşük bir besin olan patlıcanda A, C ve B vitaminleri ile kalsiyum, fosfor ve demir mineralleri bulunur.
patlıcan
PATLICANIN FAYDALARI NELERDİR?
Patlıcan düşük kalorili, yüksek lifli bir besindir. Patlıcanın faydaları pek bilinmemekle beraber çok yanlış bilgiler vardır. Antioksidan içeriği yüksektir bu sayede kanserden koruyucu ve vücut direncini arttırıcı etki gösterir. Patlıcanın en buyuk özelliği sinirleri yatıştırmasıdır. Kalp carpıntısını  giderir.Bağırsakları yumuşatır ve idrar söktürür. Kandaki kolesterol seviyesini düşürür ve damar tıkanıklığına iyi gelir. Karaciğer ve pankreasın çalışmasını düzenler. Böbrek ağrılarını ve yanmasını azaltır. Basura iyi gelir. Kilo vermeye yardımcıdır. Magnezyum, kalsiyum, C vitamini, niasin ve B grubu vitaminlerini bulundurur. Özellikle patlıcanın diş kabuğunda bulunan  nasunin adi verilen fitokomyasal Hücre hasarının önlenmesi ve vücudun kansere karşı korunmasında etki göstermektedir.
KİMLER PATLICAN TÜKETEBİLİR?
 Patlıcan böbrek taşı ya da safra kesesi taşı olan bireyler hariç tüm bireyler tarafından rahatlıkla tüketilebilir. Düşük şeker ve kalori içermesi sebebiyle şeker hastalarının patlıcanı tüketmesi olumlu etki sağlayacaktır. Diyet yapanlar için düşük kalorili ve yüksek lifli bir sebze olması bakımından patlıcan tüketmek kilo vermeye yardımcı olur. Kabızlık problemi yasayan bireylerde bağırsakları yumuşatmaya yardımcı olmasından dolayı tüketimi tercih edilebilir. Kansızlık yaşayan bireylerin patlıcan tüketmeleri kansızlığa iyi gelmesinden dolayı olumlu etki sağlayacaktır. Kandaki kolesterol seviyesini düşürmesi ve damar tıkanıklığına iyi gelmesinden dolayı kalp-damar hastalıkları olanların tüketmesi olumlu etki sağlayacaktır. Patlıcanın en etki özelliği sinirleri yatıştırması olduğu için sakinleşmeye yardımcı olması amaçlı da tüketilebilir. Bu kadar faydalı bir sebzeyi tüketmek için artık çok sebebimiz var:)
 PATLICANI NASIL TÜKETEBİLİRİZ?
Karnıyarık, imambayıldı gibi birçok geleneksel yemeğimize ana madde olan bu sebze mutfağımız için vazgeçilmez bir lezzettir. Bunlara ek olarak patlıcan; salatası, turşusu, kebabı, dolması, köftesi gibi birçok çeşidi yapılarak tüketilen bir sebze olması yönüyle de çok renkli bir meyvedir. Ayrıca patlıcan, içinde nikotin bulundurması yönüyle de çok ilginç bir sebzedir. Düşük kalorili ve yüksek lifli olan patlıcanın mutfağımızda yer alması oldukça Önemlidir. Patlıcanı külde pişirmek en iyi tüketim şeklidir. Başta diyabet olmak üzere kalp- damar hastalıkları, Kabızlık şikayetlerine de iyi gelen patlıcan közlenmiş, fırında, ızgara ya da salatası yapılarak hem düşük kalorili hem de doyurucu özelliği ile patlıcan yemeklerini tüketmek oldukça sağlıklıdır.patlıcannnn
PATLICAN TÜKETİRKEN NELERE DİKKAT EDELİM?
Her besin gibi patlıcan tüketimi sırasında da dikkatli olmamız gereken durumlar vardır. Patlıcan içerisinde nikotin maddesinin yer alması sebebi ile fazla tüketimi damarlarda ve organlarda bazı tıkanıklıkların yaşanmasına yer almaktadır. Bazı insanların vücutları patlıcana karşı reaksiyon gösterdiği için vücutta deri döküntülerine kaşınmalara ve alerjik tepkimelere neden olmaktadır. Ayrıca patlıcanı çiğ bir şekilde tüketmek zararlı etki gösterebilir.Çiğ tüketilmesi halinde zehirlenmelere yol açabilmektedir. Patlıcanın pişmesi ile birlikte zehirlenme etkisi kaybolmaktadır. Patlıcanı külde pişirip kabuklarını soyup, ince ince doğramak en iyi tüketim şeklidir.Böbrek taşı yada safra kesesi taşı olan kimselerin patlıcan ve gibi oksalat yönünden zengin gıdalar tüketmesini tavsiye etmiyoruz.

 

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir